Húsleves készítése kisbabáknak
- több heti adag, főzéstől fagyasztásig -
lépésről lépésre
Sok anyuka, amikor az első napokban a szoptatást tanulja a babájával együtt, nem hiszi, hogy lesz még bármi, ami ilyen nagy fejtörést okoz a gyermek körül. Lassan belejönnek és amikor épp fellélegezne, hogy az etetéssel már nincs gond, hirtelen beköszönt a hozzátáplálás időszaka.
A gyereknevelés már csak ilyen, tele van folyamatos kihívásokkal.
A gyereknevelés már csak ilyen, tele van folyamatos kihívásokkal.
Mama, én egy sztroganoff bélszínt kérek! |
Addig, amíg csak néhány gyümölcsöt, zöldséget kóstolgattunk a babáimmal, egészen jól vettem az akadályokat. A helyzet akkor kezdett bonyolódni, amikor bejött a képbe a hús és egyéb összetett fogások. Amíg csak egy baba volt, még elevickéltem valahogy, de a másodikkal, a válogatós tesó és a háztartás mellett hamar be kellett lássam, hogy nem győzök minden nap újabbnál újabb fogásokat főzni, pépesíteni. Főleg a húsokkal voltam gondban. Pedig tudtam, egy adag húsra minden nap szüksége van a babának. Valami hatékony megoldás kellett.
Én a lefagyasztott babacsibelevessel oldottam meg a több hétre való változatos és egészséges babamenüt. A Védőnők Egyesülete egy éves körüli babáknak kifejezetten ajánlja a tartalmas leveseket, amiben hús, zöldség és tészta is bőségesen található. Íme:
BABACSIBELEVES
7 hónapos kortól fogyasztható
Hozzávalók:
Egy egész bontott csirke (ha nagyon jó dolgunk volt a férjem hozott a piacról nekünk)
Belsőségek
Egy adag leveszöldség
Egy egész bontott csirke (ha nagyon jó dolgunk volt a férjem hozott a piacról nekünk)
Belsőségek
Egy adag leveszöldség
- 2-3 sárgarépa
- 1-2 fehérrépa
- 1 kisebb zeller
- 1 karalábé (8 hónapos kortól)
- 1 fej vösöshagyma
- fél póréhagyma
1-2 szem krumpli
1-2 szem krumpli
Levesbetét (egy éves kor alatt durumtészták és egyéb tojásfehérje mentes betétek)
Esetleg néhány szál petrezselyem
Egy éves kor alatt se só, se fűszer nem kell hozzá, ez babaleves, nem felnőtt ízlés szerint készül.
(A só és a fűszerek megterhelik a babák veséjét. Egy éves kor után gyenge fűszerezés mehet bele.)
(A só és a fűszerek megterhelik a babák veséjét. Egy éves kor után gyenge fűszerezés mehet bele.)
A csirkét megmostam, nagyjából feldaraboltam és betettem egy nagy fazék forrásban lévő vízbe. (Ha sietünk főzhetjük egy darabban is, főve úgyis könnyebb szétszedni.) Annyi lé kell, hogy éppen ellepje a hozzávalókat. Azért érdemes előbb felforralni a vizet és csak utána beletenni a húst, mert így a hús pórusai bezáródnak és ízletesebb lesz. Ez esetben a hús íze a lényeg, és nem a levesé.
A leveszöldséget megpucoltam, nagyobb darabokra aprítottam és ment bele a levesbe. Újraforráskor a leves habját kanállal leszedegettem. (Ez nem is olyan lényeges, van elég dolgunk amúgy is.)
Ezek után közepes lángon otthagytam, finoman gyöngyözve forrni, bő másfél órán át. Az elforrt vizet időnként pótolni kell (lehetőleg meleg vízzel).
Ha lelkes voltam a májat csak a végén tettem bele 10 percre, hogy puha maradjon. (Sokszor mégis inkább az elején, hogy ne felejtődjön el szétszórtságomban.)
A leves akkor van kész, ha a hús szinte magától leomlik a csontokról. (Ez egyedül a nyak bontásánál okoz problémát a sok mini csont és porcogó miatt, azt ilyen szempontból jobb 60 perc főzés után kivenni, már ha tud az ember ennyi mindenre figyelni.)
Ha lelkes voltam a májat csak a végén tettem bele 10 percre, hogy puha maradjon. (Sokszor mégis inkább az elején, hogy ne felejtődjön el szétszórtságomban.)
A leves akkor van kész, ha a hús szinte magától leomlik a csontokról. (Ez egyedül a nyak bontásánál okoz problémát a sok mini csont és porcogó miatt, azt ilyen szempontból jobb 60 perc főzés után kivenni, már ha tud az ember ennyi mindenre figyelni.)
Ha a leves kézmelegre hűlt jöhet az aprítás. Nem kis meló, de megéri. Harcra fel! (Ha közben már a hűtőbe került a leves, az nem túl kellemes, mert lefagy a kezed mire végzel. Persze ez apróság, de soha ne felejtsük, anyukák vagyunk és nem mártírok.) Miután levarázsoltuk az utolsó husidarabkát is a csontokról, keverjük össze őket egy tálban némi főzőlevél és turmixoljuk le az egészet. Legyen belőle sűrű tejbegríz. Ezt a fincsi pástétomot (persze csak miután megkóstoltattuk főkóstoló őméltóságával) kanalazzuk bele egy jégkockatartóba. Tegyük a fagyasztóba pár órára, amíg megszilárdul, majd tegyük át tiszta uzsis zacsikba. Így foglal a legkevesebb helyet és a jégkockatartó is felszabadul a következő adaghoz.
Tipp:
Ha több tartónk van gyorsabban végzünk.
A jégkockatartóban az a nagyszerű, hogy a gyerek igényeihez mérten rugalmasan tudjuk kezelni az adagolást. Eleinte elég 1-2 kockát kivenni neki, később 3-4-et étvágytól függően. Vagy ebédre 3-mat, vacsira 1-et. A jégkockányi mennyiség gyorsan lehűl és pillanatok alatt fel lehet olvasztani. Ezzel a gyermek húsadagja minden nap biztosított lesz.
Köretnek adhatjuk hozzá a levesben megfőtt zöldségeket pürésítve, a későbbiekben pedig párolhatunk mellé bármilyen zöldséget, gyümölcsöt, főzhetünk ki tésztát. A legtöbb negyed óra alatt megpuhul és 1-2 napig eláll a hűtőben. Ha nagyobb mennyiségben készítettem, ezeket is lefagyasztottam bébiételes üvegekbe.
(A legtöbb főzelék alkalmas fagyasztásra, de azok a pürék, amiben sok krumpli és répa van fura állagúak lehetnek tőle.) Máskor gyári bébiételeket turbóztam fel a saját husi- és leveskockákkal.
Tipp:
A fagyasztott adagok némi friss főtt krumplival vagy párolt almával feldobhatók.
És mi legyen a sok lével? Először is érdemes lezsírozni. Legegyszerűbb, ha lehűtjük és a felszínén összeállt zsírdarabokat eltávolítjuk. Ezek után vagy utólag fűszerezve megesszük mi felnőttek (de szerintem sosem lesz olyan ízletes, mint egy időben megsózott-fűszerezett leves). Vagy, ha még van hűtőkapacitásunk azt is tárazzuk be a mélyhűtőbe joghurtos-poharakkal, vagy ugyanúgy a jégkockatartóval. A sok benne kifőtt zöldségtől és hústól ez valójában egy erőleves lesz, tele tápanyagokkal, amivel bármilyen babapépet (akár gyümölcsöset is) tartalmasabbá tehetünk. Így közvetetten a válogatós babák menüjébe is belecsempészhetjük a zöldségeket.
Tipp:
Előételként, vagy rágni már fáradt, netán beteg babáknak cumisüvegben, vagy itatópohárban is kínálhatjuk.
Néhány biztonsági óvintézkedés a végére:
A nyers csirkehús a szervezetbe kerülve a babánál súlyos hasmenést okozhat (a campilobacter nevű kórokozó miatt), mely csak hosszas antibiotikum kúrával orvosolható, ezért a húst legalább egy órát főzzük forrásban lévő vízben és ügyeljünk rá, hogy az előkészítés közben a gyermek ne érintkezzen a nyers alapanyagokkal, koszos felületekkel, a húsos kezünkkel!
Ha tésztát is készítünk a levesbe külön főzzük hozzá, mert a tésztától hamarabb indulnak be az erjedési folyamatok.
A kész ételt a lehető leggyorsabban hűtsük le. Minél gyorsabban fagy meg egy étel, annál nagyobb az esélye, hogy megőrzi eredeti mivoltát. Ez jó hír, hisz a kis tömegű kockák gyorsan áthűlnek.
A hűtőben (+4 fokon!) a leves eláll több napig is, de ha 24 órán belül nem adjuk a babának biztosabb, ha a fagyasztás mellett döntünk.
Fagyasztás előtt győződjünk meg róla, hogy a kezünk és az edények is tiszták. Én a jégkockatartót speciel ki is sterilizáltam gőzsterilizálóval, biztos, ami biztos alapon. A rugalmas jégkockatartók bírják a sterilizálást és könnyen kipattintható belőle a kocka.
A fagyasztóba úgy tegyük be a tartót, hogy mással ne érintkezhessen a benne lévő étel (a fiók tetejével se!). Takarjuk le egy fóliával. De létezik olyan is, aminek van saját teteje.
A zacskó amibe áttöltjük étel tárolására készült eldobható fagyasztó, vagy uzsonnás zacskó legyen. Erre a célja ne használjuk fel többször ugyanazt.
A mélyhűtőben sem állnak el a dolgok az idők végezetéig. Ezért a zacskókat alkoholos filccel célszerű dátumozni. Egy három csillagos -18 fokra hűtő fagyasztóban fél évig is eláll még az anyatej is. Ez igaz kell legyen a húslevesre is, természetesen csak akkor, ha közben nem olvadt ki a hűtő hosszabb áramszünet, vagy egyéb ok miatt.
Felengedett ételt ne fagyasszunk újra.
Azt mondják a mikróban való melegítés nem annyira egészséges, de bizonyíték erről kevés van. Mindenesetre egy fazékban egyenletesebben át lehet melegíteni az ételt, ami fontos szempont egy nem azon melegében készült ételnél. 60 fok felett viszont a legtöbb baci elpusztul. De aztán vigyázzunk az érzékeny és türelmetlen babaszájakra!
Nem mondom, egy ilyen manőver több órás munka. Aki nem főzött még húslevest, annak sokkoló lehet ez a hosszú leírás, de azért nem olyan vészes. Itt a nagyszerű alkalom, hogy megtanuljuk. Igazából beledobálod a hozzávalókat és aztán elfődögél magában a leves. Illetve a feladatok több részletben ütemezhetők, igyekezetünk pedig később nagyon meghálálja magát.
Egy ilyen leves anyagaiból több hétre való tartalékot halmozhatunk fel.
Nincs annál rosszabb, mint amikor az éhes gyerekek sírnak az etetőszékben, vagy a szoknyádat ráncigálják, miközben pánikszerűen próbálsz elkészülni az ebéddel. Ezek után ellenben csak néhány kockát kikapva a mélyhűtőből, pár perc alatt kész is a laktató finom babaebéd.
Ma főként a hús betárazásán volt a hangsúly, a későbbiekben várható egy részletesebb cikk a főzelékekről, gyümölcspépekről is. Iratkozz fel a hírlevélre fent, hogy biztosan eljusson hozzád.
Te mit szoktál főzni a babádnak?
Van valamilyen taktikád, hogy ne kelljen minden nap főzni?
Mi az, amiben nagyon tanácstalan vagy a hozzátáplálás kapcsán?
Írd meg, őszintén érdekel!
Ha tetszett a cikk, like-old a MAMASulit a facebookon!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése