MERT LEHETSZ OLYAN SZÜLŐ, MINT AMILYENNEK EGYSZER MEGÁLMODTAD!

HÚSVÉTVÁRÓ ajándék e-magazin


*
Te vajon elég jó anya vagy?
*
Hogyan lehet megküzdeni az ünnepek körüli elváráshullámmal?
*
Mi az a vésztakarítás?
*
Milyen egy messze földön híres húsvéti bejgli?
*
Milyen mintákat fessünk a hímes tojásra?
*
Milyen a jó kérdés, az anyasággal kapcsolatban?
*


A HÚSVÉTVÁRÓ e-magazinból sok más mellett, ezt is megtudhatod. Kérd MOST!
Például ITT: mamasuli.zsofi@gmail.com
INGYENES! :)

Íme a tartalomjegyzék:


Igen, szeretném megkapni az e-magazint!
Mit kell tennem?

Technikai információk:


Ha az oldalt számítógépről nézed: rögtön a bejegyzés fölötti sávba írd be az email címed.

Értelemszerűen az 'Ide írd az e-mail címedet:' alatti rubrikába és kattints a Submit gombra. Ekkor egy felugró ablak ellenőrzi, nem vagy e robot. Írd be a kódot, és kattints: 'Complete Subcription Request'. Érkeznie kell hozzád egy levélnek a FeedBurner Email Subsciptions-tól. Kattints a levélben található linkre. Ha megjelenik az: Email Subscription Confirmed! - akkor szuper, sikerült feliratkoznod. 

Ha az oldalt a mobilodról nézed, a bejegyzések alatt van egy gomb, amivel át tudsz váltani Internetes nézetre. És így már végig tudod csinálni a fent leírtakat.

Még egyszerűbb, ha írsz nekem egy e-mailt a mamasuli.zsofi@gmail.com-ra és én felveszlek a listára. 
A tárgy mezőbe írd be: MAMASuli  HÚSVÉTVÁRÓ.  Ha érkezik  hozzád egy levél, a FeedBurner Email Subscriptions-tól, kattints a levélben található linkre. Ha megjelenik az: Email Subscription Confirmed! - akkor szuper, sikerült feliratkoznod. 
Ha bárhol elakadsz írja a mamasuli.zsofi@gmail.com-ra!


Hamarosan küldeni fogom a HÚSVÉTVÁRÓT!


Újság / Képmás: Gyémánt madarat mosdattam

 Képzeljétek micsoda újság!

Megjelent egy cikkem a KÉPMÁS családmagazin márciusi számában, Gyémánt madarat mosdattam címmel. A hajdani népi babaápolási szokásokról szól, köldökzsinórcsomózásról, szertartásos fürösztésről, ősi hiedelmekről, népi parktikákról és más érdekes motívumokról.

Csak pislogok, mikor ott látom nyomtatásban a nevem. Ezt tényleg én írtam volna? Még mindig nem ocsúdtam fel. Talán éppen ezért késlekedtem ilyen sokáig ezzel a hírrel. :)
Keressétek az újságárusoknál, talán még nem késő! Ja és 62-63. oldal. ;)




Részlet a cikkből:

   A minap a Néprajzi Lexikon lapjait forgatva, megakadt a szemem a fürösztés szón. Beleolvastam a szócikkbe, mely az újszülött babák első rituális fürdetéséről szólt és felderengett a mi kisbabánk első pancsolása. Kíváncsian olvastam tovább a csecsemő és gyermekkorról szóló szószedeteket. A lexikon lapjain egy varázslatos és igen kemény világ elevenedett meg. 

   Mikor a kórházból hazatérve végre rászántuk magunkat, hogy megfürdessük a babát, mert tovább már nem lehetett halogatni, emlékszem, milyen akkurátusan láttunk hozzá. Elővettük az előzőleg alaposan kimosott, vadonatúj babakádat. Ráhelyeztük a kád tetejére egy direkt erre a célra készített deszkára. Háromszor is ellenőriztük, hogy stabilan áll-e. A víz hőfokot pontosan beállítottuk a békás hőmérővel és nagy műgonddal alaposan eloszlattuk a vízben, az egyébként igen makacs fürdetőkrémet. A pucér babát úgy emeltük fel, mint egy törékeny virágszálat és lassan óvatosan eresztettük bele a vízbe. Minden mozdulatunk kicsit esetlen is, de szertartásos volt, magában hordozva a bizonyosságot, hogy ezzel mindannyiunk számára új élet kezdődött. Ösztönösen cselekedtünk. Eddig nem tudtam, hogy az újszülött első, ősi hiedelmekben gyökerező rituális fürdetése, a közelmúltban még fontos motívuma volt a születésnek. ... folytatás az újságban
Stágelné Nemoda Zsófia

A KÉPMÁS hivatalos weboldala

Ha tetszett a cikk, like-old a MAMASulit a facebookon, vagy iratkozz fel a hírlevélre fent!

Még néhány napig elérhető a MAMAMagazin első száma TAVASZVÁRÓ címmel.
Inspiráló cikkek az anyaságról, receptek a böjti időszakra, játékötletek esős délutánokra és még sok érdekes és hasznos dolog. Kérd MOST! (pl a mamasuli.zsofi@gmail.com email címen) AJÁNDÉK! Technikai információk és tartalomjegyzék ITT. 


Jeles napok: Gergelyjárás

Február harmadika Balázs, március tizenkettedike Gergely napja. Egykor ezeken a napokon az iskolás gyermekek csapatostul járták a falut. Beköszöntöttek a házakban azzal az indokkal, hogy kisdiákot verbuválnak az iskolába. A köszöntés tulajdonképpeni célja azonban az volt, hogy adományt gyűjtsenek tanítójuknak, mely egyes helyeken írásban, díjlevélben is biztosított járandósága volt neki...

"... ollan ötödik-hatodik osztállos gyerekek szoktak járnyi. Négyen-öten szoktak menni. Hogy vótak felőltözve? A kalaptyukra körütekerték a szallagot, lógott utánnuk hosszan. Nemzeti szallag is, meg a régi menyecskeszallagok. Leértek a csizma sorkáig. Mellik mennyit tudott összeszennyi..."
Békefi Antal Vas megyei gyűjtéséből




A szokás szereplői a katonai toborzás mintájára különböző rangot viseltek, Szent Gergely vitézeinek nevezték magukat. Egy 1696-os énekesgyűjteményben található ének változatai máig ismertek.

Szent Gergely doktornak, híres
tanítónknak az ő napján,
régi szokás szerint, menjünk Isten
szerint iskolába...

Ezt a szokásos gergelyjáró éneket hallgassátok meg a Ghymes együttes előadásában:

Ghymes: Gergelyjárás



A népszokás feltehetően abban az iskolai ünnepségben gyökerezik, melyet IV. Gergely pápa rendelt el Szent Gergely pápa emlékének tiszteletére. Arra vonatkozólag, hogy nálunk mikor kezdték el ünnepelni, nincsenek pontos adataink.


Forrás: Kósa Csaba: Esztendő, te vígságszerző! 27.-38.o.

Ha szeretnél hasonló érdekességekről hallani, iratkozz fel a HÍRLEVÉLRE FENT!
Ha tetszett a cikk, like-old a MAMASulit a facebookon!
Igazán örülök minden visszajelzésnek!

Őrömmel hirdetem, hogy megjelent a MAMAMagazin első száma TAVASZVÁRÓ címmel.
Inspiráló cikkek az anyaságról, receptek a böjti időszakra, játékötletek esős délutánokra és még sok érdekes és hasznos dolog. Kérd MOST! AJÁNDÉK! Technikai információk és tartalomjegyzék ITT. 



Nevelj kreatív szeretettel! Add át az értékeidet! Tanítsd meg gyermekeidnek, amiben hiszel!
Ne feledd, nekik nem egy tökéletes anyára van szükségük, hanem RÁD!


MAMAmesélj / Aki elhordja a hegyet

"Ha mesélünk, évszázadok őstapasztalatát gyúrjuk a tarisznyába szánt hamuba sült pogácsába. A mesék bölcsességére támaszkodva árkon és bokron, kanyargós utakon, sűrű sötét erdőn, hegyeken, völgyeken, folyókon, de még az Óperenciás-tengeren is átvezethetjük a gyerekeket, s miközben megyünk, mendegélünk, a taníthatatlant is sikerülhet nekik megtanítani."
Bajzáth Mária

Mai téma: Nagy tettek, kis emberek.

Aki elhordja a hegyet
Kínai népmese

A Tajhang és a Vangvu hatalmas két hegy volt. Körbejárva kitettek hétszáz mérföldet, a magasságuk elérte a tízezer lábat.
A hegyek északi oldalán lakott egy öregapó, aki sok bolondságot cselekedett, és ezért az emberek Bolond Hercegnek nevezték. Bolond Herceg vagy kilencvenéves volt. Hosszú életében sokszor fel kellett kapaszkodnia a hegyekre, ismerte a hegyi út minden nehézségét.
A Tai Hang hegység déli oldala
Egy szép napon aztán összehívta egész nemzettségét, és így szólt:
- Ez a két hegy az utunkban áll, és tudjátok milyen nehéz keresztüljutni rajtuk. Most hozzálátunk hát, hogy elhordjuk innen. Sima utat csinálunk egészen a Han folyó partjáig. Jó lesz-e?
- Jó lesz - felelték rá a többiek.
Meghallotta ezt a felesége, és aggódva kérdezte:
- Hogy gondolod? Még egy kis dombocskát sem tudnátok elhordani, nemhogy a Tajhangot és a Vangvut! Gondoljátok meg, hová is vinnétek ezt a rengeteg sok követ és földet!
De a család megnyugtatta az asszonyt:
- Behordjuk a tengerbe.
Másnap kora hajnalban Bolond Herceg, népes családja élén, valóban nekiesett a hegynek. Rontották-bontották, cipelték a köveket és a földet a tengerbe. A szomszéd családban élt egy özvegyasszony, az is fogta hétesztendős kisfiát, és jött segíteni a munkában; egy egész évig haza se ment, csak éppen ruhát váltani.
Ugyancsak a Sárga folyó kanyarulatában lakott egy másik öregapó, aki igen okos ember volt, nem hívta másként a nép, csak Bölcs Öregnek. Bölcs Öreg, amint meghallotta, hogy Bolond Herceg le akarja hordani a nagy hegyet, felkereste, és nagy nevetve mondta neki:
- Hát te miféle bolondságot művelsz? Hiszen annyi évet megértél már, fogytán van az erőd! Ezt a nagy hegyet meg se tudod mozdítani, kár az erődet erre pocsékolni!
Bolond Herceg azt felelte:
- Tiszteletre méltó Öreg! Vén hitetlen vagy te! Még az özvegyasszony és a kisfia is különbek nálad! Én megöregedtem, az igaz, de ha meghalok, ott vannak a fiaim. És a fiaim unokákat nemzenek, és az unokák ismét fiakat, és unokák fiai újabb fiakat, és aztán azoknak is lesznek unokáik. Fiaink és unokáink egyre szaporodnak. Hát meg tudják ezt csinálni ezek a hegyek? Bizony nem: egyetlen szikla sem képes tovább szaporodni.
Miért aggódjam hát? Az emberek végül elhordják ezt a két hegyet, ha az útjukat állja.

A Bölcs Öreg erre nem tudott mit mondani, Bolond Hercegnek igaza volt.



Meséljetek, mondókázzatok, énekeljetek minden nap!
Mert a gyerekeknek úgy kell a mese, mint a levegő!



Életre kel a mese
A mesék (legyen az hosszú népmese, vagy rövid versike) áldásos hatásait tovább fokozhatjuk, ha nem csak meséljük, de a játékba is beleszőjük őket, vagy énekelünk róluk. Ezzel megelevenedik a mese és folytatódik a könyv becsukása után is. Így a gyerekeink a mesében élhetnek.
Íme néhány ötlet, hogyan egészíthetjük ki a fenti versikét.


Játékötletek:

1. Homokhegyek:
Építsétek meg homokból a Tajhang és a Vangvu hatalmas hegyeit. Akkora homokkupacot, amekkorát csak építeni lehet. Jó tömörre, jó keményre. Nehezíthetjük a feladatot szállítással, ha a "kőbánya", amiből a hegy épül a homokozó másik sarkában van. Ha kész vannak a hegyek ássatok alá alagutat, jelöljetek ki a tetejére hegyi ösvényt. Kis karton emberkékkel lehet tesztelni az útvonalakat.

2. Toronyépítés:
A gyerekeknél a magas tornyok építése a nagy célok elérését szimbolizálja. Igazi kéjes öröm, ha saját maguknál magasabb tornyot tudnak építeni. Erre a legalkalmasabb a Maxi Blocks, a Duplo, vagy bármilyen nagyelemes építőkocka. És amikor végül ledől, jöhet a sikítás!

3. Családfa állítás:
Rajzoljuk le a családunk családfáját, négy generációra visszamenőleg. Vagy válasszuk ki a gyermekünk egyik ükszülőjét és a családfára az ő leszármazottait rajzoljuk rá. Hoppá - hoppá! Ez nem is olyan egyszerű feladat. Elképzelhető, hogy némi kutatómunkát igényel a családtörténetben.

4. Gyerekszalag:
Összehajtogatott papírcsíkból készítsünk papírlánc emberkéket. Sokat! Ők a Bolond Herceg ükunokái. Nevezzük el mindegyiket. Ki tud több kínai nevet kitalálni?




5. Rendhagyó ugróiskola:
Az ugrás a toronyépítéshez hasonlóan szintén a nagy tettek megtestesítője lehet. Krétával rajzoljunk a földre különböző alakzatokat. Nagy napot a sugaraival, folyót, hegyeket. Ki tud az egyik hegyről a másikra átugrani? És a folyón át? Körbeugrálni a nap sugarain?

Ének a meséhez:
A megfelelő sornál helyettesítsük be a saját gyermekünk nevét.


Széles a Duna...


Széles a Duna, magos a partja,
Nincs olyan legény, ki átugorja.
(...Jancsi...) átugrotta, csizmát sem sározta.
Ez ám a legény!

Széles a Tisza, szellő legyezi,
Nincs olyan leány, ki átevezi.
(...Julcsa...) tegnap este, mégis átevezte.
Ez ám a leány!



Ezt a vajdasági párosító  dalt, több változatban, Konkoly Csenge előadásában meghallgathatjátok ITT:




Ha kíváncsi vagy a következő 'MAMAmesélj' bejegyzésre iratkozz fel a HÍRLEVÉLRE FENT!
Ha tetszett a cikk  like-old a MAMASulit a facebookon!
Igazán örülök minden visszajelzésnek!

Őrömmel hirdetem, hogy megjelent a MAMAMagazin első száma TAVASZVÁRÓ címmel.
Inspiráló cikkek az anyaságról, receptek a böjti időszakra, játékötletek esős délutánokra és még sok érdekes és hasznos dolog. Kérd MOST! AJÁNDÉK! Technikai információk és tartalomjegyzék ITT. 



Nevelj kreatív szeretettel! Add át az értékeidet! Tanítsd meg gyermekeidnek, amiben hiszel!
Ne feledd, nekik nem egy tökéletes anyára van szükségük, hanem RÁD!

A fenti mesét - további gyönyörű népmesékkel - megtalálhatjátok Bajzáth Mária: Járom az új váramat című népmesekincstárában (66.o.).

MAMATuning / Ki a gyereked anyja?


"Annak az öt embernek vagy az átlaga, akivel a legtöbb idődet töltöd." 
mondja Jim Rahn.

Igaza van vagy sem, de bizonyos, hogy hatással vagyunk egymásra. Rád milyen hatással vannak a körülötted lévő emberek? Inspirálnak? Kritizálnak? Méregetnek? Osztályoznak? Tanítanak? Irányítanak? Megerősítenek?

Egy kismama, vagy egy kezdő anyuka a rázós nevelési helyzetekben (amiből természetes minden napra jut néhány) igen sérülékeny lelkiállapotba tud kerülni. Könnyen elbizonytalanodik, könnyű befolyásolni, könnyű összezavarni. Nagyon sokat számít, ilyenkor az a közeg, amiben megéli az anyaságát. Meghatározó, hogy ez a környezet mennyire támogató, mennyire inspiráló: a férj megértő-e, a nagyszülők segítőkészek-e, a barátnők elérhetőek-e vagy sem.

Van egy elkélpzelésed arról, milyen anya is szeretnél lenni, hogy milyen anyának tartod magad, hogy hogyan szeretnéd nevelni a gyerekeidet. De ne felejtsd el, hogy ezt a képet befolyásolják azok az emberek, akikkel találkozol. Az anyukád átjön babázni, a játszótéren beszélgetsz az anyukákkal, este mesélsz a férjednek, felhívod egy barátnőd... A téged körülvevő közeg hatása nem elhanyagolható.

Mit csináljunk, ha ez a közeg negatív?

Ha lekezelőek veled? Ha nem érdeklik őket az apró-cseprő problémáid? Ha besokalltak a babatémától? Ha ki akarnak oktatni? Ha a gyereknevelési elveitek gyökeresen különböznek egymástól? Akkor ne is találkozzunk többet? Építsük le a kapcsolatot a nagyszülőkkel, barátokkal csak mert máshogy látjuk a gyerekkérdést?
Dehogy!
Épp ettől színes az életünk és a gyermekeink élete.

A gond az, ha azonosulunk ezzel a negatív közeggel. Ha hagyjuk hogy ez irányítsa a tetteinket.

Ha nagyon destruktív a környezetem és már kezdem azt érezni, hogy azt sem tudom merre tartok, nekem William Ernest Henley néhány sora segít:

"Nem baj, ha szűk a kapu,
S a tekercs bármit ró ki rám,
Magam vagyok a sorsom ura
Lelkem hajóján kapitány."1

Lelkem hajóján kapitány! Vajon egy kapitány mit csinál, ha viharba kerül a hajója? Jajveszékel a kormány mögött, vagy annál erősebben tartja a kormányt, minél nagyobbak a hullámok?
Bingó! 
Itt az ideje, hogy te is felelősséget vállalj a gyerekeidért, a viselkedésedért, a sorsodért.

Te vagy a gyerekeid anyja!
Amíg kicsik te kormányozod őket az élet tengerén. Neked kell tudnod mit akarsz nekik megtanítani, hogyan akarod őket nevelni, szeretni! Ha csak hagyod hogy a körülmények és a különböző vélemények jobbra balra sodorjanak kétséges hogy elérsz-e oda ahova indultál, amikor a gyermekvállalásra adtad a fejed.
Ragadd meg a kormányt!



Persze az könnyen előfordul, hogy úrrá lesz rajtunk a félelem, hogy csapnivaló anyák vagyunk. Hogy egy negatív élmény annyira lezsibbaszt, hogy mozdulni alig bírsz, nem hogy megragadni bármit is.
Mi a teendő ilyenkor?

Zene! És tánc!
A mozgás felszabadít, a muzsika beindít, ez a legjobb gyógyír, hogy a pillanatnyi dermedtség elmúljon. Vedd az öledbe a babádat és táncoljatok! Vagy szaladjatok el a legközelebbi Ringatóra foglalkozásra vagy Csiribiri tornára. Velem nem egyszer előfordult, hogy egy-egy ilyen babás-mamás foglalkozás, amire épp teljes elkeseredésemben estem be, csaknem könnyekig meghatott. Ilyenkor valahogy újra megtaláltam önmagamban a jó anyát. Próbáljátok ki!
De az is lehet, hogy neked valami más gondűző jön be. A lényeg csak az, hogy ne ülj a négy fal között önmagad sajnálva, hanem keress valamit, bármit ami felvidít, ami közelebb visz, ahhoz az anyához, aki lenni szeretnél.

Ahogy a többi ember hatással van rád, úgy te is hatással lehetsz a többiekre. Ha kritizálnak, kérdezhetsz a saját gyerekként, vagy szülőként átélt tapasztalatikról. Ha mások az elveitek, érdekes lehet rákérdezni, hogy ők milyen szülők szeretnének lenni, mit szeretnének a gyerekeiknek átadni. Sok érdekes beszélgetés kerekedhet ki belőle.

És ha teheted keresd a hasonszőrűek társaságát (online és offline egyaránt). Akik hozzád hasonlóan szívükön viselik a gyerekeik sorsát. Akik szeretnének tanulni és fejlődni az anyaságban. Akik nyitottak a kreatív nevelési módszerekre. Akik mindent megtesznek, hogy szeretetteljesen tudják nevelni a gyermekiket.

És mindeközben ne feledd:
Minden nap ellenőrizd, hogy jó irányba megy-e a hajód!


Mit gondolsz, szerinted is sérülékeny egy kismama? Szerinted is sokat számít a közeg, amiben megéljük az anyaságunkat?
Te ha negatív hatások érnek anyaként, hogyan szerzed vissza az önbecsülésed?
Mi volt a legrosszabb ilyen élményed? Hogy sikerült kijönnöd belőle?
Írd meg nekem a tapasztalataidat!

Ha kíváncsi vagy a következő 'MAMATuning' bejegyzésre iratkozz fel a HÍRLEVÉLRE FENT!
Ha tetszett a cikk  like-old a MAMASulit a facebookon!
Igazán örülök minden visszajelzésnek!

Őrömmel hirdetem, hogy megjelent a MAMAMagazin első száma TAVASZVÁRÓ címmel.
Inspiráló cikkek az anyaságról, receptek a böjti időszakra, játékötletek esős délutánokra és még sok érdekes és hasznos dolog. Kérd MOST! AJÁNDÉK! Technikai információk és tartalomjegyzék ITT. 




Nevelj kreatív szeretettel! Add át az értékeidet! Tanítsd meg gyermekeidnek, amiben hiszel!
Ne feledd, nekik nem egy elég jó anyára van szükségük, hanem RÁD!


A MAMATuning bejegyzéseit Marie Forleo amerikai life-coach videoi insprilálják. 
A mai témához kapcsolódó video:
Are the people aroung you dulling your drive?

A támogató közeg első hetekben való fontosságáról itt is olvashatsz:
Gyermekágy

1. A fent idézett vers eredeti szövege:
"It matters not how strait the gate,
How charged with punishments the sroll,
I am the master of my fate.
I am the captain of my soul."
W. E. Henley