MERT LEHETSZ OLYAN SZÜLŐ, MINT AMILYENNEK EGYSZER MEGÁLMODTAD!

TAVASZVÁRÓ - Ajándék e-magazin!

Hatalmas lelkesedéssel készítettem Nektek a MAMASuli első online magazinját.
És a napokban végre ...

!!!ELKÉSZÜLT!!!

Szeretnél egy példányt? Technikai információk a bejegyzés végén.

Azért álltam neki ennek a nagy munkának, mert szerettem volna egy csokorra való cikket összegyűjteni Nektek, ami így a Húsvét előtti, böjti időszakban, a hosszú tél után segít a tavasz felé fordulni, a megújulásra hangolódni.

Találhattok benne húsmentes recepteket a böjti időszakra, babamenüvel kiegészítve. Tippeket a rakoncátlan gyerekek öltöztetéséhez. Játékötleteket esős délutánokra. És számos további gondolatébresztő cikket.
*
Mi a legnagyobb bűnünk, nekünk anyáknak?
*
Hogyan lehet a böjti fogadalmakat könnyen betartani?
*
Hogy a leghatékonyabb a tavaszi nagytakarítás?
*
Mihez kezdjünk a feleslegessé vált holmijainkkal?
*
Hogyan tanítsuk a gyermekeinket koncentrálni?
*

A TAVASZVÁRÓ e-magazinból sok más mellett, ezt is megtudhatod. Kérd MOST!
Például ITT: mamasuli.zsofi@gmail.com
INGYENES! :)

Íme a tartalomjegyzék:

Igen, szeretném megkapni az e-magazint!
Mit kell tennem?

Technikai információk:


Ha az oldalt számítógépről nézed: rögtön a bejegyzés fölötti sávba írd be az email címed.

Értelemszerűen az 'Ide írd az e-mail címedet:' alatti rubrikába és kattints a Submit gombra. Ekkor egy felugró ablak ellenőrzi, nem vagy e robot. Írd be a kódot, és kattints: 'Complete Subcription Request'. Érkeznie kell hozzád egy levélnek a FeedBurner Email Subsciptions-tól. Kattints a levélben található linkre. Ha megjelenik az: Email Subscription Confirmed! - akkor szuper, sikerült feliratkoznod. 

Ha az oldalt a mobilodról nézed, a bejegyzések alatt van egy gomb, amivel át tudsz váltani Internetes nézetre. És így már végig tudod csinálni a fent leírtakat.

Még egyszerűbb, ha írsz nekem egy e-mailt a mamasuli.zsofi@gmail.com-ra és én felveszlek a listára. 
A tárgy mezőbe írd be: MAMASuli TAVASZVÁRÓ.  Ha érkezik  hozzád egy levél, a FeedBurner Email Subscriptions-tól, kattints a levélben található linkre. Ha megjelenik az: Email Subscription Confirmed! - akkor szuper, sikerült feliratkoznod. 
Ha bárhol elakadsz írja a mamasuli.zsofi@gmail.com-ra!
Ha nem szeretnél a hírlevélre feliratkozni, de a magazin mégis érdekelne, írj nekem egy emailt,  a tárgy mezőben tüntesd fel: 'Csak magazint kérek'.


Hamarosan küldeni fogom a TAVASZVÁRÓT!




MAMATuning / Bizalom

A legtöbb anyuka bizonytalan önmagában, kétségei vannak a saját alkalmassága és a gyermeknevelést illetően. A MAMATuning bejegyzések az anyai önbecsülést igyekeznek erősíteni és segítenek visszatalálni a saját utadhoz.

Bizalomépítés

Azt mondják az ember életének első fél éve az ősbizalom időszaka. Ha ebben a korban a baba megkap mindent, amire szüksége van érzelmileg és testileg egyaránt, akkor kialakul benne egy ősbizalom az őt körülvevő világ iránt. Ez, a rövidtávú hasznokon túl, azért is jó, mert ezzel az útravalóval felnőttként nagyobb az esélye a kiegyensúlyozottságra. Mondhatjuk úgy, boldogabb ember válik belőle.

Hogyan kell a bizalmat tudatosan felépíteni a gyermekben?

Hoho, ez beugratós kérdés. Ugyanis a bizalmat nem kell külön tudatosan építgetni, ha szeretetteljesek vagyunk a gyerekhez és hűek önmagunkhoz, akkor a bizalom magától fog épülni. Azt mondják, a kötődő nevelés, amit a bizalom szinonimájaként is értelmezhetünk, alapja, hogy sokat hordozzuk kendőben a gyermeket a szívünk felett.

De jaj, nekem ezt nem bírja a hátam!
A gyerekem máris hiányt szenved és sérül az ősbizalom? 

Nem eszik olyan forrón a kását.
A hordozás nagyszerű dolog, mindenkinek tudom ajánlani, de van ennél mélyebb rétege is a bizalom építésének.

Két fontos szempont, azoknak az anyukáknak, akik bizalmat akarnak építeni a gyermekükben:

1. Légy hű önmagadhoz

Azt tedd, amit jónak látsz! Arról beszélj, amiben hiszel!
Ez fontos mind önmagaddal, mind másokkal, mind a gyermekeddel szemben. Csak és kizárólag olyan dolgokat csinálj, amiben valóban hiszel.

Ne próbálj ki tuti módszereket, amit a barátnőd ajánlott, vagy amit egy könyvben olvastál, ha nem hiszel valóban benne. Garantálom, hogy nem fog működni. Előbb mindig tedd fel a kérdést: hiszek én ebben a módszerben? A másik, hogy ne foglalkozz olyan véleményekkel, amikkel nem tudsz azonosulni. Ha szerinted jól alszik a gyerek, akkor jól alszik a gyerek. Az a lényeg, te hogyan érzed.

Ha problémád van, keress és kutass új módszerek után, de csak azokkal kísérletezz, amikben őszintén hiszel, amiket nyíltan fel tudsz vállalni. Ha pedig sehol nem találsz ilyet, akkor bízd rá magad az anyai ösztöneidre. Még mindig azok adják a legbölcsebb tanácsokat.

Nevelési kérdésekben legcélravezetőbb az őszinteség.
Ha őszinte vagy a kéretlen tanácsadókkal. Például megmondod nekik, hogy az adott dolgot te másképp látod. Ha őszinte vagy önmagaddal és bevallod, ha például nagyon eleged van a gyerekeidből. Ha őszinte vagy a gyerekeidhez és nem félsz megmondani, ha valamire nem tudod a választ, ha valamire nincs kész megoldásod. És nagyon fontos: mersz nemet mondani nekik, ha valóban úgy gondolod.


2. Legyél egyértelmű

A gyerekeid akkor fogják biztonságban érezni magukat, akkor fognak adni a szavadra, ha mindig tájékoztatod őket a dolgok állásáról, arról, hogy mi várható és világosan megmondod nekik, hogy mit vársz tőlük, illetve, hogy ők mit várhatnak tőled.

Például elmondod, hogy játszóterezés után kezet kell mosni. Csak azután lehet elhagyni a fürdőszobát, ha mindenki kezet mosott. Vagy megmondod, hogy most el kell mosogatnod és ezért nem tudsz velük játszani, de ha kész vagy utána építesz nekik egy tornyot.

Ha világosak az otthoni szabályok és az is, hogy a határok átlépése milyen következménnyel jár, akkor a gyerekek sokkal együttműködőbbek lesznek. De olyan következményeket kell kitalálnod, amik életszerűek és amiket valóban be szeretnél tartani. Azzal fenyegetőzni, hogy ha rossz vagy nem megyünk a nagymamáékhoz, holott ez egy fix program, teljes öngól. Ha nem hiszel a büntetésben, automatikusan életbe lép az egyes pont.

Ha őszinte közöttetek a kapcsolat abba az is belefér, hogy a gyermek kinyilváníthatja nemtetszését. Ez csak szólásszabadságot (vagy inkább sírásszabadságot) jelent, nem azt, hogy mindig az van, amit a gyerek akar.

Ha kölcsönös őszinteségre építed a kapcsolatotokat a bizalom természetes velejárója lesz a kapcsolatnak.

Csupán arra kell odafigyelni, hogy az őszinteség nem azt jelenti, hogy a gyerekre zúdítod a problémáidat. Csak arról van szó, hogy az őt érintő dolgokat egyszerű nyíltsággal képviseled, nem sumákolsz, nem füllentesz. Ha megmondod egyenesen, ha pl el kell menned, vagy most fáradt vagy, amiről nem ő tehet. Ez megkönnyebbülés a gyereknek, mert eltünteti a kapcsolatból a félelmet és a bizonytalanságot, mert tudja, ha a mama mond valamit, azt komolyan is gondolja.


Te mit gondolsz, mivel építhetjük legjobban gyermekeink lelkében a bizalmat? 
Őszintén kíváncsi vagyok a véleményedre. Írd meg!

Ha kíváncsi vagy a következő 'MAMATuning' bejegyzésre iratkozz fel a HÍRLEVÉLRE FENT!
Ha tetszett a cikk  like-old a MAMASulit a facebookon!
Igazán örülök minden visszajelzésnek!


Valentin nap helyett


Egérke kisasszony vőlegénye


"Hetedhét országon híre ment Egérke kisasszony szépségének, el is határozták a szülei, hogy csak a földkerekség legesleghatalmasabb teremtményéhez adják feleségül. Elindultak hát, hogy vőlegényt keressenek a leányuknak.

Elmentek először a Naphoz.
- Ó, kedve Nap! - szólították meg. - Vedd el, kérlek, feleségül szépséges lányunkat!
Készségesen beleegyezett volna a Nap, hanem az egérszülőknek kétségeik támadtak. Megkérdezték tőle:
- Valóban te vagy a földkerekség leghatalmasabb teremtménye?
- Bizony, nem én vagyok az - válaszolt a Nap. - Az Eső hatalmasabb nálam, mert amikor esik, nekem nincs helyem az égen.
- Kár, nagy kár - keseregtek Egérke kisasszony szülei -, de mi biz csak a legesleghatalmasabb teremtményhez adjuk a lányunkat - és továbbindultak.

Elmentek az Esőhöz, ám ő azt mondta, hogy a Szél erősebb nála, mert mindig maga előtt hajtja az esőfelhőket.
Mentek akkor a Szélhez; aki szívesen elvette volna Egérke kisasszonyt, de beismerte, hogy nem ő a legerősebb, mert akárhogyan igyekszik is, sehogyan sem tudja elfújni a Dombot, pedig az mindig az útjába áll. Hát, elmentek szépen a Dombhoz, de ő azt  mondta, a Bika hatalmasabb nála, mert esténként, míg szarvát a Domb hátán élesíti, jókora darabokat tör le belőle.

Elmentek hát a Bikához, hanem az sem volt a legesleghatalmasabb, hiszen úgy kellett jobbra-balra fordulnia, ahogy a Kötél rendelte, amit a hajcsár gyeplőnek használ. Akkor elmentek a Kötélhez; az repesett a boldogságtól, hogy feleségül veheti világszép Egérke kisasszonyt. De bizony, ő is csak bevallotta, hogy van még nála is hatalmasabb teremtmény a világon, mégpedig az Egér a tehénistállóban, aki éjjelente rácsálja a testét.

Így aztán a tehénistállóban tanyázó egeret szemelték ki vőlegényül. Erős is volt, daliás is, méltó párja világszép Egérke kisasszonynak."
VÉGE

Ezt a burmai népmesét számos egyéb, a világ minden tájáról származó népmesével együtt megtalálhatod Bajázth Mária Itt vagyok, ragyogok! c. könyvében.



Nevelem vagy tanítom? / Tisztelet

Anyukám egyszer azt mondta: a gyereket nem megnevelni kell, hanem vele élni. Bár egyet értettem, mégis maradt némi hiányérzetem. Nem gondolom, hogy jól meg kéne a gyerekeket nevelni, vagy embert kell faragni belőlük, mert már készen vannak. Azt hiszem a jó szó: a tanítás. A cél, hogy megtanítsuk nekik, amit a világról tudunk és amiben hiszünk.


Hogyan tanítsuk tiszteletre a gyereket?

Minden szülő azt szeretné, hogy a gyermeke feltétlen tiszteletet tanúsítson iránta. A jó hír az, hogy a tiszteletet nem kell a gyermekeinknek megtanítani, mert ez beléjük van kódolva. Csupán ápolnunk kell!

“Gyermekek! Engedelmeskedjetek szüleiteknek az Úrban, mert ez a helyes. Tiszteld apádat és anyádat…”
– Efezus 6:1-2
"Minden gyerek engedelmes. Minden gyerek tisztel. Gyárilag így vannak beállítva. Isten ilyennek teremtette őket. A gyerekek nem tudnak nem engedelmeskedni és nem tisztelni, mert nem tudnak nem ragaszkodni és nem követni. A gyermeki engedelmesség és tisztelet ugyanis a kötődés természetes megnyilvánulása. Ahogy a kiskacsa az imprinting-ösztönparancsára követi a kacsamamát..."1
Brouwer Pálhegyi Krisztina

kotodes-kacsa-imprinting-transparent
Ez igazán nagyszerű! Ezek szerint elég, ha megőrizzük a kötődésen alapuló jó kapcsolatot a gyerekeinkkel és jó példával járunk elöl és ők követni fognak! Azért ha jól belegondolunk ez nem is olyan egyszerű. Az egyik fő cél tehát az, hogy jó példát mutassunk, vagyis mi magunk is tisztelettel bánjunk a gyerekkel. A saját viselkedésünket kell első körben megvizsgáljuk. Lássuk csak, milyen banánhéjakon tudunk elcsúszni rögtön az elején.
TE hogyan szoktad pelenkázni a babádat?
Hogyan szoktad öltöztetni?
Hogy történik az orrtörlés?

Könnyű abba a hibába esni, hogy ezekben a hétköznapi esetekben kapkodunk, kommentár nélkül, lesből támadunk és gépies mozdulatokkal gyorsan elintézzük azt, amit a gyerek még nem tud. Mi ezzel a gond? Hiszen így a leggyorsabb és a leghatékonyabb, mert nincs a gyereknek ideje ellenállni. De vajon, mi hogy éreznénk magunkat az ő helyében?

Egyszer, mikor egy barátnőm kisfiát fürdettem feltűnt, hogy mennyire másként bánok más gyerekével. Sokkal óvatosabb és finomabb voltam vele. Mindig elmondtam neki, hogy éppen mit fogok csinálni. Sőt engedélyt is kértem tőle, hogy hozzáérjek. Ha egy felnőttet kell ápolnunk vagy ellátnunk ugyanilyen tisztelettel bánunk vele. A saját gyerekeinkkel is így viselkedünk? Vagy hátulról támadva, váratlan pillanatban húzzuk rá a pulóvert a fejére? Szó nélkül rántjuk fel a lábait pelenkázás közben? Attól, hogy ezek mindennapi történések a saját gyerekünknek is jár a tiszteletteljes bánásmód. De tudom, könnyű róla megfeledkezni a mindennapok sűrűjében.

Nem arról van szó, hogy hatalmas feneket kellene keríteni ezeknek a dolgoknak. Például egy egyszerű figyelmeztetés is elegendő.
      - Kicsim, meg kell törölni az orrodat.
      - Gyere, felvesszük a pulóveredet.
      - Pelenkacsere!

Tracy Hogg, ezzel kapcsolatban a tisztelet köréről beszél. Rajzoljunk egy képzeletbeli kört a gyermek köré és figyelmeztetés nélkül ne hatoljuk bele. Tartsuk tiszteletben az intim szféráját. Őszintén megmondom én sem tudom ezt mindig betartani, de azért igyekszem.

Így persze lesz lehetősége a gyereknek ellenkezni is, de meglátjátok, kevésbé fog. Az együttműködés persze már egy másik téma. Majd legközelebb arról is írok. 


Te mit gondolsz, hogyan taníthatjuk a gyerekeinket tiszteletre? Szerinted is rossz példa lesből támadni? Vagy ennek nincs különösebb jelentősége?
Őszintén kíváncsi vagyok a véleményedre. Írd meg!

Ha kíváncsi vagy a következő 'Nevelem vagy tanítom?' bejegyzésre iratkozz fel a HÍRLEVÉLRE FENT!
Ha tetszett a cikk  like-old a MAMASulit a facebookon!
Igazán örülök minden visszajelzésnek!
  

Keddi szösszenet / Döntsd el!

Hogyan döntsünk önállóan?


Nem eszik rendesen a gyerek? Nem alussza még át az éjszakát? Attól tartasz, hogy nincs elég tejed?

Ha gyereket nevelsz, nap, mint nap merülnek fel újabbnál újabb problémák. És te pánikba esel:
Te jó ég, mi tévő legyek?

Mit csinálsz ilyenkor? Átgondolod a helyzetet, igyekszel az eszedre hallgatni, az ösztöneidet követni és döntesz? Vagy rohangálsz körbe, mint egy mérgezett egér és mindenkit megkérdezel, aki él és mozog, hogy mihez kezdj a problémával? Könnyű az utóbbi hibába esni.



Ha veled is gyakran előfordul, hogy az anyaság útvesztőiben nem tudsz önállóan dönteni, íme néhány jó tanács, aminek segítségével megszabadulhatsz ettől a rossz szokástól:

1. Tedd le a kérdőívet!

Szerinted hány hónapos koráig szoptassam? Mit gondolsz, rá kellene csapjak a fenekére? Mit csináljak, ha éjjel akar játszani? Szerinted...?
Neeee! Állj le!
A folyamatos közvélemény kutatás éppúgy függőséget okoz, mint az alkohol. Le kell állnod róla! Bízz magadban és te le a kérdőívet!

2. Te légy a döntéshozó!

Azt mondod, neked ez nem megy? Figyelj, nap mint nap, több ezer döntést hozol meg a gyerekkel kapcsolatban: hogy mit vegyen fel, hogy hova menjetek sétálni, hogy felvegyed-e ha sír, hogy milyen színű gumi legyen a hajában...
Azt mondod ezek apróságok, de nem ez a lényeg, hanem, hogy TE hozod meg a döntést. És ha az apró döntéseket meg tudod hozni, akkor képes vagy döntésre nagy dolgokban is.
Azzal nincsen gond, hogy ha megbeszéled a dolgot azokkal, akikben megbízol, vagy objektív információkat gyűjtesz, ami segíti a döntésedet. De Te legyél az, aki a döntést végül meghozza. Körülnézhetsz, hogy mások hogyan csinálják, de ne engedj be senkit a te döntési területedre.


3. Hívd elő az anyai ösztönödet!

Az információktól függetlenül, ne odakint keresd a választ, hanem idebent. Mindenkinek ott szunnyad a lelke mélyén az anyai ösztön, ha befele figyelsz elő tudod hívni Te is. Ha kiölöd az ösztöneidet, az azt jelenti, hogy nem vagy kapcsolatban a saját igazságoddal. Hívd elő az ösztöneidet, hidd el, sose fognak megcsalni és éjjel is felveszik a telefont!


Ha tetszett a cikk, ne felejts el feliratkozni a hírlevélre!

Őszintén kíváncsi vagyok Te, mennyire vagy magabiztos a kisebb-nagyobb döntéseidben! Tudsz önállóan dönteni?
Írj róla megjegyzést a bejegyzés után. Vagy ha kérdésed van, küldj emailt személyesen nekem.

Jövő héten újra itt! ;)


A Keddi szösszeneteket Marie Forleo, amerikai life-coach videoi inspirláják.
Érdemes az eredetit is megnézni, a maihoz kapcsolódó video:
Marie Forleo: 3 Steps To Decide

Mese, mese, mátka / Tél a falun

"Ha mesélünk, évszázadok őstapasztalatát gyúrjuk a tarisznyába szánt hamuba sült pogácsába. A mesék bölcsességére támaszkodva árkon és bokron, kanyargós utakon, sűrű sötét erdőn, hegyeken, völgyeken, folyókon, de még az Óperenciás-tengeren is átvezethetjük a gyerekeket, s miközben megyünk, mendegélünk, a taníthatatlant is sikerülhet nekik megtanítani."
Bajzáth Mária

Gazdag Erzsi
TÉL A FALUN

Hófehér most a határ.
Kinn a réten kánya jár.
Nincs az úton semmi nyom,
csak amit a kánya von:
finom krikszkraksz a havon.

Hósuba van mindenen,
mint a fázó emberen.
Mint a csőszön zord időn,
kicsi házon, háztetőn,
suba van a temetőn.

Subás házban emberek.
Padkán cica szendereg.
A sarokban kapanyél.
Nagyanyóka most mesél:
"Jaj, gyerekek, itt a tél!"

Itt a tél, s lám, itt a hó;
habfehér, mint a cipó.
S nézzetek csak ide, hej,
olyan habos, mint a tej,
mit az Örzse néni fej."

A kemence sustorog.
Hallgassuk meg, mit morog!
"Én mindenkit szeretek,
adok egy kis meleget,
jertek körém, gyerekek!"

Most a falu kiscsibe,
pihés hó rajt a pihe.
Tél az anyja, takarja,
szárnya alatt altatja.
Hadd ébredjen tavaszra!

A kép Ábrok Miklós Tél falun című munkája.


Meséljetek, mondókázzatok, énekeljetek minden nap!
Mert a gyerekeknek úgy kell a mese, mint a levegő!



Életre kel a mese
A mesék (legyen az hosszú népmese, vagy rövid versike) áldásos hatásait tovább fokozhatjuk, ha nem csak meséljük, de a játékba is beleszőjük őket, vagy énekelünk róluk. Ezzel megelevenedik a mese és folytatódik a könyv becsukása után is. Így a gyerekeink a mesében élhetnek.
Íme néhány ötlet, hogyan egészíthetjük ki a fenti versikét.

Játékötletek:

1. Olyan fehér, mint a hó:
Keressetek fehér tárgyakat a szobában. Például ez a törülköző olyan fehér, mint a hó. Nagyobb gyerek emlékezetből is mondhat tárgyakat, amik hófehérek.

2. Faluépítés:
Építőkockából, LEGO-ból, vagy akár gyurmából építsünk falut: templomot, piacteret, körülöttük néhány kis házzal. Bevállalósabb anyukák papírfecnikkel imitálhatnak hóesést, hóborította utcákat. (Sajnos ez esetben a játék porszívózással zárul.)

3. Meserajz:
Rajzoljuk le a mesét. Akár versszakról, versszakra. A kánya lábnyomait, ahogy haladnak előre a hófehér papíron, a subában vacogó csőszt, a padkán szendergő cicát, a mesélő nagyanyót. (Nem számít, ha nincs érzékünk a rajzoláshoz. A rajzok nem kiállításra készülnek, csak a gyerek fantáziáját kell beindítsák. Erre a célra a pálcika ember is tökéletesen megfelel!)

4. Téli tyúkanyó:
Vegyünk egy nagy paplant (külön jó, ha fehér) és játsszuk el, hogy mi vagyunk a télanyó, aki most a hótakaróval betakargatja a csibéit, vagyis a gyerekeket, ahogy azt az utolsó versszakban látjuk. Garantálom, a négy közül ez lesz a gyerekek kedvenc játéka.

Ének a meséhez:

Kaláka / Kányádi Sándor


Betemetett a nagy hó
erdőt, mezőt, rétet.
Minden, mint a nagyanyó
haja, hófehér lett.



Minden, mint a nagyapó
bajsza, hófehér lett,
csak a feketerigó
maradt feketének.



A dal gitár kottáját ITT találhatjátok meg
Amint találok hozzá ének kottát, vagy mp3-mat feltöltöm.


A fenti verset - további gyönyörű versekkel - megtalálhatjátok Gazdag Erzsi Mesebolt című könyvében.

Keddi szösszenet / Prioritás

Rangsorolj!

Úgy érzed tenger a dolgod és sosem fogsz a végére érni? Túlhajszolt vagy és nyúzott? Sziszifuszi küzdelmet folytatsz a mindennapi teendőkkel? Mindig azt érzed, késésben vagy és reménytelen, hogy valaha is utolérd magad? Ádáz ellenséged az idő?

Gyere, van egy egyszerű taktikám, ami ha nem is oldja meg az összes problémád, de segít a lényegre koncentrálni. És ami még fontosabb elűzi az állandó bűntudatod! ;)

"Kifejezetten ügyelek a rangsorolás főszabályára, ami kimondja: (A) ismerned kell a különbséget aközött, hogy mi a fontos és mi a sürgős, és (B) azzal kell foglalkoznod először, ami fontos."
Steven Pressfield

No igen, azt mondtam egyszerű, nem azt, hogy könnyű.
Lássuk, hogy megy ez a gyakorlatban. Ha szoktál írni teendő listát, ezután egészítsd ki azzal, hogy minden tételt megjelölsz egy-egy színnel, attól függően, hogy az adott dolog épp fontos, vagy csak sürgős. És kezd a fontos dolgokkal!
Ha nem vagy az a listázós típus, az is elég, ha reggel átgondolod, aznap mi az a fontos dolog, amit mindenképpen szeretnél véghez vinni. Illetve, ha napközben felmerül valami, mérlegeld, hogy ez most épp melyik kategóriába tartozik. De kérlek, légy reális. Mire gondolok?

Fontos dolog, például:
 - ételt tenni az asztalra, amikor a családod (vagy TE!) megéhezik
 - lefektetni a gyerekeket, amikor álmosak (ez sajnos RÁD is vonatkozik)
 - megnézni miért sír a babád, gyereked
 - szétválasztani a verekedő testvéreket
 ...

Ami például tűnhet sürgősnek, de valószínűleg mégsem annyira fontos:
 - felvenni a telefont, amikor elfoglalt vagy
 - megnézni jött-e leveled
 - kivasalni a babaruhákat
 - teljesíteni a nyafogó gyerek minden óhaját
...

Azt, hogy a te életedben mi a fontos, neked kell eldöntened.
Nekem például lényeges, hogy minden nap olvassak mesét a gyerekeimnek és lehetőség szerint legyünk legalább egy órát levegőn. Hogy tudjak minden nap olvasni, vagy írni egy kicsit. Illetve kezd fontos lenni, hogy mindig üres legyen a konyhaasztal.
Neked lehet, hogy valami egészen más, az ami fontos. Odaérni időben az oviba? Alkotni valamit? Rendben tartani a játékokat? Sütit sütni? Elhivatottsággal dolgozni? Minden nap tornázni?
Csak rajtad áll, mit tartasz lényegesnek!

De legyél résen, mert a fontos dolgok időnként igen szerények tudnak lenni, megbújnak az agyad hátsó felében, egy 'De jó lenne, ha lenne időm...' című dobozba csomagolva. A sürgős dolgok, viszont sírnak, kiabálnak, csörögnek és szirénáznak a fejedben és sokszor nincsenek összhangban a vágyaiddal. Ne engedj a külső elvárásoknak! Magadban kell eldöntened, hogy NEKED, illetve a TE családodnak MI A FONTOS.
Ne anyukád mondja meg, ne a barátnődtől lesd el.

Nézz a szíved mélyére és tudni fogod!

Nem azt mondom, hogy a sürgős dolgok lényegtelenek és nem kell megcsinálni, csupán annyit, hogy minden ösztönös reakciód ellenére a fontos dolgokat helyezd előtérbe. Kezdd azzal a munkát! Ha eszerint cselekszel, hidd el, sokkal jobban fogod magad érezni a bőrödben, a tengernyi teendőd ellenére.

Őszintén kíváncsi vagyok Neked, mi a legfontosabb teendőd egy átlagos nap folyamán! 
Írj róla megjegyzést a bejegyzés után.
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevélre!
Jövő héten újra itt! ;)


A Keddi szösszeneteket Marie Forleo, amerikai life-coach videoi inspirláják.
A maihoz kapcsolódó video:
Marie Forleo: How To Prioritize